Rasim Aslanovu 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edirik!
Bu gün Biofizika İnstitutunun “Biomolekulların strukturu, dinamikası və funksiyası”  laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rasim Bəxtiyar oğlu Aslanovun 70 yaşı tamam olur.
Rasim Bəxtiyar oğlu Aslanov 1952-ci il oktyabr ayının 19-da Gədəbəy rayonunun Fərzalı kəndində ziyalı ailəsində dünyaya göz açıb. 1970-ci ildə Sumqayıt şəhəri 13 nömrəli orta məktəbi bitirərək, Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsinə daxil olub.
Alim ilk əmək fəaliyyətinə 1972-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsinin yarımkeçiricilər fizikası kafedrasında başlayıb.  1974-cü ildən 2002-ci ilə kimi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının H.M.Abdullayev adına Fizika İnstitutunda laborant, baş laborant, mühəndis, böyük mühəndis, kiçik elmi işçi, elmi işçi və böyük elmi işçi vəzifələrində çalışıb.
1981-1985-ci illərdə Moskva şəhərində Kimyəvi Fizika İnstitutunun Radiospektroskopiya laboratoriyasında təcrübə keçib. Həmin illərdə fibrilyar zülalların quruluşu Elektron Paramaqnit Rezonans üsulu ilə Ultra Bənövşəyi şüaların təsirindən sonra öyrənilmişdir və bu mövzuda 1988-ci ildə namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir.
2002-ci ildən 2010-cu ilin sentyabr ayına kimi “Ümid” Humanitar Sosial Dayaq Mərkəzi təşkilatında instruktor vəzifəsində çalışıb. Bu müddət ərzində BP şirkətinin Azərbaycanın Qərb Bölgəsində Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri keçən ərazisində həyata keçirdiyi “Enerjidən səmərəli istifadə və alternativ enerji mənbələrinə çıxışın yaxşılaşdırılması” layihəsi üzrə əhali arasında maarifləndirmə işləri aparıb.O, 2015-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 70-illiyi ilə əlaqədar olaraq elmi fəaliyyətdə xidmətlərinə görə Fəxri Fərmanla təltif edilib.
Rasim Aslanov 2016-cı ildən bu günədək Biofizika İnstitutunun “Biomolekulların strukturu, dinamikası və funksiyası” laboratoriyasında aparıcı elmi işçi vəzifəsində çalışır və institutun Həmkarlar Təşkilatının sədridir.
Alim dəfələrlə beynəlxalq konfrans və konqreslərdə iştirak edərək Azərbaycan elmini ölkəmizin hüdudlarından kənarda layiqincə təmsil edib.
Biofizika İnstitutunun kollektivi Rasim müəllimi 70 illik yubileyi münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edir, ona möhkəm cansağlığı, uzun ömür və elmi fəaliyyətində yeni–yeni müvəffəqiyyətlər arzulayır.

We congratulate Rasim Aslanov on his 70th anniversary!
Today marks the 70th anniversary of Rasim Bakhtiyar oglu Aslanov, Leading Scientific Researcher of the "Structure, Dynamics and Functions of Biomolecules" laboratory at the Institute of Biophysics, Doctor of Physical and Mathematical Sciences, and Associate Professor.
Rasim Bakhtiyar oglu Aslanov was born on October 19, 1952, in the village of Farzali, Gadabay District, in an intellectual family. In 1970, he graduated from the 13th secondary school in Sumgayit city and entered the Faculty of Physics at Baku State University.
He began his professional career in 1972 at the Department of Semiconductor Physics, Faculty of Physics at Baku State University. From 1974 to 2002, he worked at the Institute of Physics of the Azerbaijan National Academy of Sciences, in various positions such as laboratory assistant, senior laboratory assistant, engineer, senior engineer, junior researcher, researcher, and senior researcher.
From 1981 to 1985, he underwent training at the Radiospectroscopy Laboratory of the Chemical Physics Institute in Moscow. During this period, the structure of fibrillar proteins was studied using Electron Paramagnetic Resonance after ultraviolet radiation, and he defended his candidate dissertation in 1988.
From 2002 to September 2010, he worked as an instructor at the "Umid" Public Social Support Center. During this period, he conducted awareness-raising work among the population as part of BP's project "Energy Efficiency and Improving Access to Alternative Energy Sources" in the region where the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline passes. In 2015, he was awarded a Honorary Certificate for his scientific work in connection with the 70th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
Since 2016, he has been working as a leading scientific researcher at the "Structure, Dynamics and Functions of Biomolecules" laboratory at the Institute of Biophysics, and is the chairman of the institute's Trade Union Organization.
He has participated in numerous international conferences and congresses, representing Azerbaijani science abroad with distinction.
The staff of the Institute of Biophysics sincerely congratulates Rasim Aslanov on his 70th anniversary and wishes him good health, long life, and new successes in his scientific activities!