Rasim Aslanovu 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edirik!
Bu gün Biofizika İnstitutunun “Biomolekulların strukturu, dinamikası və funksiyası”  laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rasim Bəxtiyar oğlu Aslanovun 70 yaşı tamam olur.
Rasim Bəxtiyar oğlu Aslanov 1952-ci il oktyabr ayının 19-da Gədəbəy rayonunun Fərzalı kəndində ziyalı ailəsində dünyaya göz açıb. 1970-ci ildə Sumqayıt şəhəri 13 nömrəli orta məktəbi bitirərək, Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsinə daxil olub.
Alim ilk əmək fəaliyyətinə 1972-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsinin yarımkeçiricilər fizikası kafedrasında başlayıb.  1974-cü ildən 2002-ci ilə kimi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının H.M.Abdullayev adına Fizika İnstitutunda laborant, baş laborant, mühəndis, böyük mühəndis, kiçik elmi işçi, elmi işçi və böyük elmi işçi vəzifələrində çalışıb.
1981-1985-ci illərdə Moskva şəhərində Kimyəvi Fizika İnstitutunun Radiospektroskopiya laboratoriyasında təcrübə keçib. Həmin illərdə fibrilyar zülalların quruluşu Elektron Paramaqnit Rezonans üsulu ilə Ultra Bənövşəyi şüaların təsirindən sonra öyrənilmişdir və bu mövzuda 1988-ci ildə namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir.
2002-ci ildən 2010-cu ilin sentyabr ayına kimi “Ümid” Humanitar Sosial Dayaq Mərkəzi təşkilatında instruktor vəzifəsində çalışıb. Bu müddət ərzində BP şirkətinin Azərbaycanın Qərb Bölgəsində Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri keçən ərazisində həyata keçirdiyi “Enerjidən səmərəli istifadə və alternativ enerji mənbələrinə çıxışın yaxşılaşdırılması” layihəsi üzrə əhali arasında maarifləndirmə işləri aparıb.O, 2015-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 70-illiyi ilə əlaqədar olaraq elmi fəaliyyətdə xidmətlərinə görə Fəxri Fərmanla təltif edilib.
Rasim Aslanov 2016-cı ildən bu günədək Biofizika İnstitutunun “Biomolekulların strukturu, dinamikası və funksiyası” laboratoriyasında aparıcı elmi işçi vəzifəsində çalışır və institutun Həmkarlar Təşkilatının sədridir.
Alim dəfələrlə beynəlxalq konfrans və konqreslərdə iştirak edərək Azərbaycan elmini ölkəmizin hüdudlarından kənarda layiqincə təmsil edib.
Biofizika İnstitutunun kollektivi Rasim müəllimi 70 illik yubileyi münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edir, ona möhkəm cansağlığı, uzun ömür və elmi fəaliyyətində yeni–yeni müvəffəqiyyətlər arzulayır.

Поздравляем Расима Асланова с 70-летием!
Сегодня исполняется 70 лет ведущему научному сотруднику лаборатории "Структура, динамика и функции биомолекул" Института биофизики, доктору физико-математических наук, доценту Расиму Бахтияровичу Асланову.
Расим Бахтиярович Асланов родился 19 октября 1952 года в селе Фарзали Гедабекского района в интеллигентной семье. В 1970 году он окончил среднюю школу №13 в городе Сумгайыт и поступил на факультет физики Бакинского государственного университета.
Свое трудовое дело он начал в 1972 году на кафедре физики полупроводников факультета физики Бакинского государственного университета. С 1974 по 2002 год он работал в Институте физики НАН Азербайджана имени Г.М.Абдуллаева на различных должностях, начиная с лаборатанта и заканчивая старшим научным сотрудником.
С 1981 по 1985 годы он проходил стажировку в Московском химико-физическом институте на лаборатории радиоспектроскопии. В тот период изучение структуры фибриллярных белков методом электронной парамагнитной резонансной спектроскопии после воздействия ультрафиолетовых лучей привело к защите диссертации в 1988 году.
С 2002 по сентябрь 2010 года работал инструктором в Общественно-гуманитарном центре "Умид". В этот период он проводил просветительскую работу среди населения по проекту BP "Энергосбережение и улучшение доступа к альтернативным источникам энергии". В 2015 году был награжден Почетной грамотой за вклад в научную деятельность в связи с 70-летием НАН Азербайджана.
С 2016 года и по настоящее время он работает ведущим научным сотрудником лаборатории "Структура, динамика и функции биомолекул" Института биофизики, а также является председателем профсоюзной организации института.
Учёный не раз принимал участие в международных конференциях и конгрессах, достойно представляя азербайджанскую науку за пределами страны.
Коллектив Института биофизики поздравляет Расима Бахтияровича с 70-летием и желает ему крепкого здоровья, долгих лет и новых успехов в научной деятельности!