Biofizika İnstitutunun Monpelye Universiteti ilə birgə elmi nəticələri yüksək impakt faktorlu jurnalda dərc olunub
03 noyabr, 2022 4823 Baxış
Zülallar istənilən canlı orqanizmdə mühüm funksiyaları yerinə yetirən mürəkkəb molekullardır. Hüceyrələrdə “aparılan” işlərin böyük hissəsini yerinə  yetirən çoxsaylı və rəngarəng molekullar olan zülallar canlı orqanizmlərin hüceyrə, toxuma və orqanlarının quruluşu, funksiyaları və tənzimlənməsi üçün tələb olunur.
Bir qayda olaraq, təcrübi tədqiqatlar kanonik (yəni ilkin olaraq aşkar olunan və ən çox rast gəlinən) zülalların quruluş və funksiyalarının müəyyənləşdirilməsi yönümündə olur. Lakin tədqiqatlar göstərir ki, (ən azı) əksər zülalların fərqli (alternativ) izoformaları da mövcuddur. Hazırda həmin alternativ formaların müəyyənləşdirilməsinə və quruluş-funksional tədqiqinə genomların kodlaşdırma statusu, hüceyrələrin funksional fəaliyyəti, genetik xəstəliklər və s. prizmalarından maraq sürətlə artır. Son illərdə zülalların quruluş və funksional annotasiyası, hüceyrələrin “qaranlıq proteomunun” tədqiqi üzrə bioinformatik analiz vasitələrinin yaradılması istiqamətində böyük uğurlar əldə olunub.
Bu günlərdə AMEA və Fransanın Monpelye Universitetinin birgə doktorantı Zərifə Osmanlının və həmkarlarının (o cümlədən, AMEA və Monpelye Universitetinin digər birgə doktorantı Türkan Səmədova və Biofizika İnstitutunun İnteqrativ biologiya laboratoriyasının rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü İlham Şahmuradovun) bu istiqamətdə tədqiqatlarının nəticələri impakt faktoru 4,6 olan “Biomolecules” jurnalında dərc olunub.
Ən müasir bioinformatik metodlardan istifadə etməklə, müəlliflər 57 eukariot genomunun proteomlarını tədqiq etmiş və bir sıra maraqlı nəticələr əldə etmişlər. O cümlədən, aşkar olunub ki, kanonik zülallarla müqayisədə, onların izoformalarında siqnal peptidlərinə, transmembran nahiyyələrinə və tandem təkrarlara daha az rast gəlinir ki, bu da onların funksiyasının və ya hüceyrə lokalizasiyasının dəyişməsinə səbəb ola bilər. Alınmış nəticələr əsasında kanonik zülallar və onların izoformaları arasındakı quruluş fərqlərinin yeni təsnifatı təklif olunub və belə fərziyyə irəli sürülüb ki, kanonik zülallar kimi, onların izoformaların əksəriyyəti də funksiya baxımından təbii seçmənin təsiri altındadır.

Научные результаты, полученные Институтом биофизики в сотрудничестве с Монпелье университетом, были опубликованы в журнале с высоким импакт-фактором
03 ноября, 2022 4267 Просмотров
Белки являются сложными молекулами, которые выполняют важнейшие функции в любом живом организме. Белки, являющиеся многочисленными и разнообразными молекулами, выполняющими большую часть работы в клетках, необходимы для структуры, функций и регуляции клеток, тканей и органов живых существ.
Как правило, экспериментальные исследования направлены на определение структуры и функций канонических (то есть первоначально обнаруженных и наиболее часто встречающихся) белков. Однако исследования показывают, что (по крайней мере) большинство белков имеют свои альтернативные (вариативные) изоформы. В настоящее время интерес к определению этих альтернативных форм и их структурно-функциональным исследованиям быстро растет с точки зрения кодирующего статуса геномов, функциональной активности клеток, генетических заболеваний и др. В последние годы были достигнуты значительные успехи в создании инструментов для биоinformatических анализов аннотирования структуры и функциональных характеристик белков, а также в исследовании "темного протеома" клеток.
Недавно результаты исследований совместных докторантов НАНА и Университета Монпелье, таких как Зарифе Османлы и ее коллеги (в том числе другой совместный докторант НАНА и Университета Монпелье, Тюркан Самедова, а также руководитель лаборатории интегративной биологии Института биофизики, член-корреспондент НАНА Ильхам Шахмуродов), были опубликованы в журнале “Biomolecules” с импакт-фактором 4.6.
Используя современные биоinformatические методы, авторы исследовали протеомы 57 эукариотных геномов и получили ряд интересных результатов. В частности, было установлено, что в изоформах белков по сравнению с каноническими белками меньше встречаются сигнальные пептиды, трансмембранные области и тандемные повторы, что может привести к изменению их функций или локализации в клетке. На основе полученных данных была предложена новая классификация структурных различий между каноническими белками и их изоформами, и выдвинута гипотеза, что, как и канонические белки, большинство их изоформ также подвержены воздействию естественного отбора с точки зрения их функций.