Biofizika İnstitutunda Zəfər Günü qeyd olunub
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Biofizika İnstitutunun Yeni Azərbaycan Partiyası (YAP) özək təşkilatının və Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) təşkilatçılığı ilə 8 noyabr – Zəfər Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Əvvəlcə torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi uğrunda canını vətən yolunda sipər edən, öz canı-qanı bahasına şanlı Zəfər tariximizi yazan, bizlərə qələbə sevincini bəxş edən bütün şəhidlərimizin, həmçinin Tərtər, Bərdə və Gəncədə terror aktı nəticəsində dünyasını dəyişən yüzlərlə dinc sakinin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan institutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımov əməkdaşları qarşıdan gələn 8 Noyabr – Zəfər Günü münasibətilə təbrik edib. Diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qüdrətli Azərbaycan ordusunun böyük şücaət və yüksək peşakarlıqla apardığı 44 günlük döyüş əməliyyatları nəticəsində 30 ilə yaxın müddət ərzində işğal altında qalan əzəli və əbədi torpaqlarımız düşmən tapdağından azad edildi. “Bu parlaq tarixi qələbə ilə müzəffər ordumuz tərəfindən həm birinci, həm də ikinci Qarabağ müharibəsi şəhidlərimizin, terror qurbanı olan mülki vətəndaşlarımızın  intiqamı mənfur düşməndən alınmış oldu”, – deyə O.Qasımov qeyd edib.
Daha sonra Biofizika İnstitutunun Molekulyar və hüceyrə biokimyası laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Banu Ağamalıyeva çıxış edərək 2020-ci il sentyabr ayının 27-dən başlayan və 44 gün davam edən müharibədə cəmiyyətimizin nümayiş etdirdiyi səfərbərlikdən, xalq-ordu-dövlət birliyindən, qazanılan qələbələrdən, qəhrəman igidlərimizin müharibə dövründə göstərdikləri şücaətdən danışıb.

В Институте биофизики был отмечен День Победы
В Институте биофизики Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялось мероприятие, посвящённое 8 ноября — Дню Победы.
Сначала была почти минута молчания в память о всех наших мучениках, которые отдали свою жизнь за освобождение наших территорий, написали славную историю нашей Победы, а также в память о сотнях мирных жителей, погибших в результате терактов в Тартере, Барде и Гяндже.
Открыл мероприятие директор института, член-корреспондент Национальной академии наук Азербайджана Октай Гасымов, который поздравил сотрудников института с предстоящим Днем Победы. Он отметил, что под руководством Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, с большим героизмом и высокой профессиональностью Азербайджанская армия, проведя 44-дневные боевые операции, освободила наши исконные земли, находившиеся под оккупацией почти 30 лет. "Этой блестящей исторической победой армия Азербайджана взяла реванш как за погибших в ходе первой и второй Карабахских войн, так и за мирных жителей, ставших жертвами террора," — отметил О. Гасымов.
Затем с докладом выступила младший научный сотрудник лаборатории молекулярной и клеточной биохимии Института биофизики Бану Агамалиева, которая рассказала о мобилизации общества, единстве народа, армии и государства, о победах, о героизме наших солдат во время войны, начавшейся 27 сентября 2020 года и продолжавшейся 44 дня.