Biofizika İnstitutunda Zəfər Günü qeyd olunub
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Biofizika İnstitutunun Yeni Azərbaycan Partiyası (YAP) özək təşkilatının və Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) təşkilatçılığı ilə 8 noyabr – Zəfər Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Əvvəlcə torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi uğrunda canını vətən yolunda sipər edən, öz canı-qanı bahasına şanlı Zəfər tariximizi yazan, bizlərə qələbə sevincini bəxş edən bütün şəhidlərimizin, həmçinin Tərtər, Bərdə və Gəncədə terror aktı nəticəsində dünyasını dəyişən yüzlərlə dinc sakinin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan institutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımov əməkdaşları qarşıdan gələn 8 Noyabr – Zəfər Günü münasibətilə təbrik edib. Diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qüdrətli Azərbaycan ordusunun böyük şücaət və yüksək peşakarlıqla apardığı 44 günlük döyüş əməliyyatları nəticəsində 30 ilə yaxın müddət ərzində işğal altında qalan əzəli və əbədi torpaqlarımız düşmən tapdağından azad edildi. “Bu parlaq tarixi qələbə ilə müzəffər ordumuz tərəfindən həm birinci, həm də ikinci Qarabağ müharibəsi şəhidlərimizin, terror qurbanı olan mülki vətəndaşlarımızın  intiqamı mənfur düşməndən alınmış oldu”, – deyə O.Qasımov qeyd edib.
Daha sonra Biofizika İnstitutunun Molekulyar və hüceyrə biokimyası laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Banu Ağamalıyeva çıxış edərək 2020-ci il sentyabr ayının 27-dən başlayan və 44 gün davam edən müharibədə cəmiyyətimizin nümayiş etdirdiyi səfərbərlikdən, xalq-ordu-dövlət birliyindən, qazanılan qələbələrdən, qəhrəman igidlərimizin müharibə dövründə göstərdikləri şücaətdən danışıb.

Victory Day was celebrated at the Institute of Biophysics
The Institute of Biophysics of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan hosted an event dedicated to November 8 — Victory Day.
The event began with a minute of silence to honor all our martyrs who gave their lives for the liberation of our lands, wrote our glorious history of victory, and the hundreds of civilians who perished as a result of terrorist acts in Tartar, Barda, and Ganja.
The event was opened by the Director of the Institute, Corresponding Member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Oktay Gasanov, who congratulated the staff on the upcoming Victory Day. He noted that under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the powerful Azerbaijani army, with great heroism and high professionalism, conducted 44 days of military operations and liberated our long-occupied lands. “With this brilliant historical victory, our victorious army avenged the martyrs of both the First and Second Karabakh Wars and the victims of terrorist acts,” said O. Gasanov.
Then, Banu Agamaliyeva, a junior researcher in the Laboratory of Molecular and Cellular Biochemistry at the Institute of Biophysics, spoke about the mobilization of society, the unity of the people, the army, and the state, the victories, and the heroism of our soldiers during the war, which started on September 27, 2020, and lasted for 44 days.