Bakıda K-İnnovasiya Tərəfdaşlığı Proqramı çərçivəsində forum keçiriləcək
25 oktyabr 2023-cü il tarixində Elm və Təhsil Nazirliyinin Yüksək Texnologiyalar Parkı (YTP) tərəfindən AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Azərbaycanla K-İnnovasiya Tərəfdaşlığı Proqramı çərçivəsində forum keçiriləcək.
Biophysics.az, Science.gov.az saytına istinadən bildirir ki, Forum “Koreya məsləhətləşmələrinin nəticəsi və Azərbaycanda tətbiqi” və “Texnologiyaların transferi və kommersiyalaşdırılması platforması vasitəsilə Azərbaycanda innovasiya ekosisteminin təşviqi” sessiyalarından ibarət olacaq.
Sessiyalar çərçivəsində yerli və xarici ekspertlər tərəfindən “Texnologiyanın kommersiyalaşdırılması ekosistemi və dövlət qurumlarının rolları”, “Azərbaycanda texnologiyanın kommersiyalaşdırılması ekosistemi və siyasəti”, “Koreyanın I-Corp proqramının Azərbaycanda tətbiqi və istifadəsi”,  “Yaradıcı İqtisadiyyat və İnnovasiya Mərkəzinin (CCEI) texnologiyaların kommersiyalaşdırılmasına dəstək proqramı”, “Texnologiyaların transferi və kommersiyalaşdırılması platformasının yenilənməsi” və digər mövzularda məruzələrin dinlənilməsi nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, forum Azərbaycanla K-İnnovasiya Tərəfdaşlığı Proqramı üzrə icra olunan, YTP və Koreya Elm və Texnologiya Siyasəti İnstitutu (STEPI) arasında həyata keçirilən “Azərbaycanda Yüksək Texnologiyalar Parkının istismar proqramı: tətbiq və potensialın artırılması” layihəsi çərçivəsində baş tutacaq.
Layihə STEPI ilə YTP-nin əməkdaşlığı çərçivəsində texnoparklar üçün xarakterik olan əsas istiqamətlər - texnologiyaların transferi və kommersiyalaşdırılması və startap-inkubasiyanı əhatə etməklə bu sahələrdə Koreya təcrübəsinin öyrənilməsi və tətbiqini nəzərdə tutur.

В Баку пройдет форум в рамках программы партнерства K-Innovation
25 октября 2023 года в Парке высоких технологий (ПВТ) Министерства науки и образования в Центральной научной библиотеке НАНА пройдет форум в рамках программы партнерства K-Innovation с Азербайджаном.
Biophysical.az, ссылаясь на сайт Science.gov.az, сообщает, что Форум будет состоять из сессий «Результаты корейских консультаций и их применение в Азербайджане» и «Продвижение инновационной экосистемы в Азербайджане посредством платформы трансфера и коммерциализации технологий». .
«Экосистема коммерциализации технологий и роль государственных учреждений», «Экосистема и политика коммерциализации технологий в Азербайджане», «Применение и использование корейской программы I-Corp в Азербайджане», «Поддержка Центра креативной экономики и инноваций (CCEI) коммерциализации технологий» планируется прослушать программу местных и зарубежных экспертов», «Обновление платформы трансфера технологий и коммерциализации» и другие темы.
Отметим, что форум пройдет в рамках проекта «Программа деятельности Парка высоких технологий в Азербайджане: реализация и наращивание потенциала» между YTP и Корейским институтом научно-технической политики (STEPI), реализуемого в рамках K- Программа инновационного партнерства с Азербайджаном.
В рамках сотрудничества STEPI и YTP проект предусматривает изучение и применение корейского опыта в этих сферах, охватывая основные направления, характерные для технопарков – трансфер и коммерциализацию технологий и инкубацию стартапов.