Bakıda K-İnnovasiya Tərəfdaşlığı Proqramı çərçivəsində forum keçiriləcək
25 oktyabr 2023-cü il tarixində Elm və Təhsil Nazirliyinin Yüksək Texnologiyalar Parkı (YTP) tərəfindən AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Azərbaycanla K-İnnovasiya Tərəfdaşlığı Proqramı çərçivəsində forum keçiriləcək.
Biophysics.az, Science.gov.az saytına istinadən bildirir ki, Forum “Koreya məsləhətləşmələrinin nəticəsi və Azərbaycanda tətbiqi” və “Texnologiyaların transferi və kommersiyalaşdırılması platforması vasitəsilə Azərbaycanda innovasiya ekosisteminin təşviqi” sessiyalarından ibarət olacaq.
Sessiyalar çərçivəsində yerli və xarici ekspertlər tərəfindən “Texnologiyanın kommersiyalaşdırılması ekosistemi və dövlət qurumlarının rolları”, “Azərbaycanda texnologiyanın kommersiyalaşdırılması ekosistemi və siyasəti”, “Koreyanın I-Corp proqramının Azərbaycanda tətbiqi və istifadəsi”,  “Yaradıcı İqtisadiyyat və İnnovasiya Mərkəzinin (CCEI) texnologiyaların kommersiyalaşdırılmasına dəstək proqramı”, “Texnologiyaların transferi və kommersiyalaşdırılması platformasının yenilənməsi” və digər mövzularda məruzələrin dinlənilməsi nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, forum Azərbaycanla K-İnnovasiya Tərəfdaşlığı Proqramı üzrə icra olunan, YTP və Koreya Elm və Texnologiya Siyasəti İnstitutu (STEPI) arasında həyata keçirilən “Azərbaycanda Yüksək Texnologiyalar Parkının istismar proqramı: tətbiq və potensialın artırılması” layihəsi çərçivəsində baş tutacaq.
Layihə STEPI ilə YTP-nin əməkdaşlığı çərçivəsində texnoparklar üçün xarakterik olan əsas istiqamətlər - texnologiyaların transferi və kommersiyalaşdırılması və startap-inkubasiyanı əhatə etməklə bu sahələrdə Koreya təcrübəsinin öyrənilməsi və tətbiqini nəzərdə tutur.

A forum will be held in Baku within the framework of the K-Innovation Partnership Program
On October 25, 2023, the High Technology Park (HTP) of the Ministry of Science and Education will host a forum within the K-Innovation Partnership Program with Azerbaijan at the Central Scientific Library of ANAS.
Biophysics.az, referring to the website Science.gov.az, informs that the Forum will consist of the sessions "Results of Korean consultations and their application in Azerbaijan" and "Promoting the innovation ecosystem in Azerbaijan through the technology transfer and commercialization platform".
"Technology commercialization ecosystem and the roles of state institutions", "Technology commercialization ecosystem and policy in Azerbaijan", "I-Corp application and use of Korea's program in Azerbaijan", "Creative Economy and Innovation Center (CCEI) support for technology commercialization" by local and foreign experts program", "Technology transfer and commercialization platform update" and other topics are planned to be listened to.
It should be noted that the forum will take place within the framework of the project "Operation program of the High Technology Park in Azerbaijan: implementation and capacity building" between YTP and Korea Science and Technology Policy Institute (STEPI), implemented under the K-Innovation Partnership Program with Azerbaijan.
Within the framework of cooperation between STEPI and YTP, the project envisages the study and application of Korean experience in these areas, covering the main areas characteristic of technology parks - transfer and commercialization of technologies and start-up incubation.