"Strateji kommunikasiya" mövzusunda təlim keçirilib
Elm və Təhsil Nazirliyi (ETN) və Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin (EATDA) təşkilatçılığı ilə elm və ali təhsil üzrə ictimaiyyətlə əlaqələr və kommunikasiya işinin təşkilinə dair "Strateji kommunikasiya" mövzusunda təlim keçirilib.
Təlimin açılış nitqi ilə çıxış edən ETN-nin aparat rəhbəri Mətin Kərimli elm, ali və orta ixtisas təhsil müəssisələrində çalışan əməkdaşlar üçün bu cür təlimlərin əhəmiyyəti, daxili kommunikasiyanın qurulması və böhran kommunikasiyasının düzgün təşkilinin önəmini vurğulayıb.
EATDA-nın direktoru Ülkər Səttarova elm və təhsil müəssisələrinin media ilə iş və ictimaiyyətlə əlaqələr sahəsində prioritet istiqamətləri barədə danışıb və iştirakçıların suallarını cavablandırıb.
Təlimdə ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə ekspertlər Vəli Əlibəyov və Emin Hüseynzadə iştirakçılara daxili kommunikasiyanın təşkili, effektiv mesaj hazırlamaq, əks əlaqənin təşkili, eləcə də hədəf kütləsi üçün təsirli hekayənin hazırlanması mövzusunda məlumat veriblər.
Növbəti sessiyalarda media və kommunikasiya üzrə ekspert Vüqar Zifəroğlu KİV ilə münasibətlər, media üçün kontentin hazırlanması, media vasitəsilə xidməti məlumatların çatdırılması formaları mövzusunda, vizual kommunikasiyalar üzrə ekspert Fərid Rzazadə isə vizual elementlərin hekayəyə daxil edilməsi barədə təlim keçiblər. Rəqəmsal media üzrə ekspert Şəfəq Mehrəliyeva isə kommunikasiya planının hazırlanması mövzularında çıxış edib.
Təlimdə həmçinin Biofizika İnstitutunun Elmi-texniki informasiya və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Toğrul Eminov iştirak edib. O, təlimin elm və ali təhsil sahəsində kommunikasiya işinin təşkilində mühüm rol oynayacağını və əldə edilən biliklərin bu sahədə fəaliyyətin daha da təkmilləşdirilməsinə töhfə verəcəyini vurğulayıb.
Təlim iştirakçıları mövzu üzrə yeni yanaşmalar öyrənmək və təcrübə mübadiləsi aparmaq fürsəti əldə ediblər.

"Strategic communication" training was held
The Ministry of Science and Education (ETN) and the State Agency for Science and Higher Education (EATDA) organized a training session titled "Strategic Communication" on organizing public relations and communication in the field of science and higher education.
In his opening speech, the Chief of Staff of ETN, Mətin Kərimli, emphasized the importance of such training sessions for employees of science, higher, and secondary specialized education institutions. He highlighted the significance of establishing internal communication and properly managing crisis communication.
The Director of EATDA, Ülkər Səttarova, discussed the priority areas in media relations and public communication for science and education institutions and addressed the participants' questions.
During the training, public relations experts Vəli Əlibəyov and Emin Hüseynzadə provided participants with information on organizing internal communication, crafting effective messages, establishing feedback mechanisms, and preparing impactful stories for target audiences.
In subsequent sessions, media and communication expert Vüqar Zifəroğlu conducted training on media relations, content preparation for the press, and methods of conveying official information through media. Visual communication expert Fərid Rzazadə delivered training on incorporating visual elements into storytelling. Additionally, digital media expert Şəfəq Mehrəliyeva spoke about the preparation of communication plans.
The training also included participation by Toğrul Eminov, Head of the Scientific-Technical Information and Public Relations Department of the Institute of Biophysics. He emphasized that the training would play a significant role in organizing communication work in the field of science and higher education and that the knowledge gained would contribute to further improving activities in this area.
Participants had the opportunity to learn new approaches and exchange experiences on the subject matter.