"Strateji kommunikasiya" mövzusunda təlim keçirilib
Elm və Təhsil Nazirliyi (ETN) və Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin (EATDA) təşkilatçılığı ilə elm və ali təhsil üzrə ictimaiyyətlə əlaqələr və kommunikasiya işinin təşkilinə dair "Strateji kommunikasiya" mövzusunda təlim keçirilib.
Təlimin açılış nitqi ilə çıxış edən ETN-nin aparat rəhbəri Mətin Kərimli elm, ali və orta ixtisas təhsil müəssisələrində çalışan əməkdaşlar üçün bu cür təlimlərin əhəmiyyəti, daxili kommunikasiyanın qurulması və böhran kommunikasiyasının düzgün təşkilinin önəmini vurğulayıb.
EATDA-nın direktoru Ülkər Səttarova elm və təhsil müəssisələrinin media ilə iş və ictimaiyyətlə əlaqələr sahəsində prioritet istiqamətləri barədə danışıb və iştirakçıların suallarını cavablandırıb.
Təlimdə ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə ekspertlər Vəli Əlibəyov və Emin Hüseynzadə iştirakçılara daxili kommunikasiyanın təşkili, effektiv mesaj hazırlamaq, əks əlaqənin təşkili, eləcə də hədəf kütləsi üçün təsirli hekayənin hazırlanması mövzusunda məlumat veriblər.
Növbəti sessiyalarda media və kommunikasiya üzrə ekspert Vüqar Zifəroğlu KİV ilə münasibətlər, media üçün kontentin hazırlanması, media vasitəsilə xidməti məlumatların çatdırılması formaları mövzusunda, vizual kommunikasiyalar üzrə ekspert Fərid Rzazadə isə vizual elementlərin hekayəyə daxil edilməsi barədə təlim keçiblər. Rəqəmsal media üzrə ekspert Şəfəq Mehrəliyeva isə kommunikasiya planının hazırlanması mövzularında çıxış edib.
Təlimdə həmçinin Biofizika İnstitutunun Elmi-texniki informasiya və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Toğrul Eminov iştirak edib. O, təlimin elm və ali təhsil sahəsində kommunikasiya işinin təşkilində mühüm rol oynayacağını və əldə edilən biliklərin bu sahədə fəaliyyətin daha da təkmilləşdirilməsinə töhfə verəcəyini vurğulayıb.
Təlim iştirakçıları mövzu üzrə yeni yanaşmalar öyrənmək və təcrübə mübadiləsi aparmaq fürsəti əldə ediblər.

Проведен тренинг «Стратегические коммуникации»
Министерство Науки и Образования (ETN) и Государственное Агентство по Науке и Высшему Образованию (EATDA) организовали тренинг на тему «Стратегическая коммуникация» по вопросам организации связей с общественностью и коммуникации в области науки и высшего образования.
В своей вступительной речи руководитель аппарата ETN Мэтин Керимли подчеркнул важность таких тренингов для сотрудников научных, высших и средних специальных образовательных учреждений. Он отметил значимость установления внутренней коммуникации и правильной организации кризисной коммуникации.
Директор EATDA Улькар Саттарова рассказала о приоритетных направлениях работы научных и образовательных учреждений в области взаимодействия со СМИ и связей с общественностью, а также ответила на вопросы участников.
В рамках тренинга эксперты по связям с общественностью Вели Алибеков и Эмин Гусейндзада рассказали участникам о том, как организовать внутреннюю коммуникацию, подготовить эффективные сообщения, наладить обратную связь, а также создать убедительный сюжет для целевой аудитории.
На последующих сессиях эксперт по медиа и коммуникациям Вугар Зифероглу провел тренинг на темы взаимоотношений со СМИ, подготовки контента для медиа и методов передачи служебной информации через медиа. Эксперт по визуальной коммуникации Фарид Рзазаде провел тренинг о включении визуальных элементов в повествование. Эксперт по цифровым медиа Шафаг Мехралиева выступила с докладом о подготовке коммуникационного плана.
В тренинге также принял участие заведующий отделом Научно-технической информации и связей с общественностью Института Биофизики Тогрул Эминов. Он подчеркнул, что тренинг сыграет важную роль в организации работы в области коммуникации науки и высшего образования, а полученные знания будут способствовать дальнейшему совершенствованию деятельности в этой сфере.
Участники тренинга получили возможность изучить новые подходы и обменяться опытом по обсуждаемым вопросам.