Biofizika İnstitutunda İnsan Hüquqları Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Biofizika İnstitutunda Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin təşkilatçılığı ilə 18 iyun - Azərbaycan Respublikasında İnsan Hüquqları Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Biofizika İnstitutunun Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri dosent Rasim Aslanov bildirib ki, Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən 1998-ci ilin 18 iyun tarixində təsdiq edilən ilk strateji sənəd olan “İnsan hüquqlarının müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı”nın qəbul olunması, insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində böyük əhəmiyyət kəsb edir. Prezident İlham Əliyevin 18 iyun 2007-ci il tarixli Sərəncamı ilə bu Dövlət Proqramının qəbul edildiyi gün, yəni 18 iyun, Azərbaycanda İnsan Hüquqları Günü olaraq qeyd olunmağa başlanmışdır. Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili ənənəyə uyğun olaraq cari ildə də 18 may – 18 iyun tarixlərini “İnsan Hüquqları Aylığı” elan etmişdir. Qarşıdan gələn 18 iyun – Azərbaycan Respublikasında İnsan Hüquqları Günü münasibətilə bu tədbiri təşkil etdik.
Sonra, R.Aslanov Elm haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanununda "müəlliflik hüququnun pozulması – elmi plagiat" ilə əlaqədar maddələri qeyd edərək, xüsusilə bu maddələrin bəzi bəndlərini təhlil edib. Qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasında əqli mülkiyyət hüququnun qorunması “Patent haqqında”, “Müəlliflik hüququ və əlaqəli hüquqlar haqqında”, “Əqli mülkiyyət hüquqlarının təminatı və piratçılığa qarşı mübarizə haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanunları və bu Qanunla tənzimlənir. Nəticənin tədqiqat prosesinə uyğun olmaması, alınan nəticənin əsassız olaraq dəyişdirilməsi və ya təhrif edilməsi, başqasına məxsus mətnin və ya elmi məhsulun icazəsiz və ya yazılı istinadsız istifadəsi, eyni mətnin digər adla təkrar nəşri, müəlliflərin dəyişdirilməsi və ya şərikli müəlliflik hüququnun pozulması, müəlliflik hüququnun pozulması – elmi plagiat, elmi əsərin icazəsiz istifadəsi (qeyri-kommersiya məqsədləri istisna olmaqla) elmi etika və elmi nəticələrlə bağlı hüquqların pozulması hallarına aiddir. Elmi etikaya riayət edilməli, əqli mülkiyyət hüquqlarını pozma cinayət, inzibati və mülki məsuliyyətə səbəb olduğunu R.Aslanov vurğulayıb.
Daha sonra, dos. Rasim Aslanov elmi işçilərin hüquqları, vəzifələri və sosial müdafiəsindən bəhs edib. Onların vəzifələrinin, elmi etikaya riayət etmək, plagiata yol verməmək, yaradıcı, ləyaqətli, məsuliyyətli, müstəqil və təşəbbüskar olmağını vurğulayıb. Elmi dərəcələr və elmi adların, ömürlük verildiyini, elmi etikanın və müdafiə prosedurunun pozulması və elmi plagiat aşkar edildiyi hallarda məhrumetmə həyata keçirildiyini qeyd edib.
Sonda tədbir iştirakçıları həm bu mövzu üzrə, həm də ümumiyyətlə Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Qanununda olan maddələr üzrə çıxış edib öz fikirlərini bildiriblər.

An event dedicated to Human Rights Day was held at the Institute of Biophysics
On June 18, an event dedicated to Human Rights Day in the Republic of Azerbaijan was organized by the Trade Union Committee at the Institute of Biophysics.
The event was opened with a speech by the chairman of the Trade Union Committee of the Institute of Biophysics, Assoc. Rasim Aslanov. He stated that the first strategic document approved on June 18, 1998, by the National Leader Heydar Aliyev, the "State Program on the Protection of Human Rights," holds great significance in the field of human rights protection. With the decree signed by President Ilham Aliyev on June 18, 2007, the day the State Program was adopted, June 18, began to be celebrated as Human Rights Day in Azerbaijan. In keeping with tradition, the Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan has also declared May 18 to June 18 as "Human Rights Month" this year. We organized this event in anticipation of June 18, Human Rights Day in the Republic of Azerbaijan.
Following this, R. Aslanov referred to the articles related to "violation of copyright - scientific plagiarism" in the Law of the Republic of Azerbaijan on Science, particularly analyzing some clauses of these articles. He noted that the protection of intellectual property rights in the Republic of Azerbaijan is regulated by the laws "On Patents," "On Copyright and Related Rights," "On the Protection of Intellectual Property Rights and Combating Piracy," and this Law. Violations such as inconsistency with the research process, unreasonable alteration or distortion of obtained results, unauthorized or unreferenced use of another's text or scientific product, repeated publication of the same text under a different name, changes in authorship, violation of joint authorship rights, unauthorized use of scientific work (excluding non-commercial purposes), pertain to scientific plagiarism and violations of scientific ethics and related rights. R. Aslanov emphasized that adherence to scientific ethics is essential, and violating intellectual property rights leads to criminal, administrative, and civil liability.
Later, Assoc. Rasim Aslanov discussed the rights, responsibilities, and social protection of scientific workers. He stressed that their duties include adhering to scientific ethics, avoiding plagiarism, being creative, dignified, responsible, independent, and proactive. He noted that academic degrees and titles are awarded for life, but in cases of violations of scientific ethics and procedures, or discovery of scientific plagiarism, deprivation is enforced.
At the end of the event, participants shared their thoughts both on this topic and on the articles in the Constitutional Law of the Republic of Azerbaijan concerning the Commissioner for Human Rights (Ombudsman).