Biofizika İnstitutunda İnsan Hüquqları Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Biofizika İnstitutunda Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin təşkilatçılığı ilə 18 iyun - Azərbaycan Respublikasında İnsan Hüquqları Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Biofizika İnstitutunun Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri dosent Rasim Aslanov bildirib ki, Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən 1998-ci ilin 18 iyun tarixində təsdiq edilən ilk strateji sənəd olan “İnsan hüquqlarının müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı”nın qəbul olunması, insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində böyük əhəmiyyət kəsb edir. Prezident İlham Əliyevin 18 iyun 2007-ci il tarixli Sərəncamı ilə bu Dövlət Proqramının qəbul edildiyi gün, yəni 18 iyun, Azərbaycanda İnsan Hüquqları Günü olaraq qeyd olunmağa başlanmışdır. Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili ənənəyə uyğun olaraq cari ildə də 18 may – 18 iyun tarixlərini “İnsan Hüquqları Aylığı” elan etmişdir. Qarşıdan gələn 18 iyun – Azərbaycan Respublikasında İnsan Hüquqları Günü münasibətilə bu tədbiri təşkil etdik.
Sonra, R.Aslanov Elm haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanununda "müəlliflik hüququnun pozulması – elmi plagiat" ilə əlaqədar maddələri qeyd edərək, xüsusilə bu maddələrin bəzi bəndlərini təhlil edib. Qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasında əqli mülkiyyət hüququnun qorunması “Patent haqqında”, “Müəlliflik hüququ və əlaqəli hüquqlar haqqında”, “Əqli mülkiyyət hüquqlarının təminatı və piratçılığa qarşı mübarizə haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanunları və bu Qanunla tənzimlənir. Nəticənin tədqiqat prosesinə uyğun olmaması, alınan nəticənin əsassız olaraq dəyişdirilməsi və ya təhrif edilməsi, başqasına məxsus mətnin və ya elmi məhsulun icazəsiz və ya yazılı istinadsız istifadəsi, eyni mətnin digər adla təkrar nəşri, müəlliflərin dəyişdirilməsi və ya şərikli müəlliflik hüququnun pozulması, müəlliflik hüququnun pozulması – elmi plagiat, elmi əsərin icazəsiz istifadəsi (qeyri-kommersiya məqsədləri istisna olmaqla) elmi etika və elmi nəticələrlə bağlı hüquqların pozulması hallarına aiddir. Elmi etikaya riayət edilməli, əqli mülkiyyət hüquqlarını pozma cinayət, inzibati və mülki məsuliyyətə səbəb olduğunu R.Aslanov vurğulayıb.
Daha sonra, dos. Rasim Aslanov elmi işçilərin hüquqları, vəzifələri və sosial müdafiəsindən bəhs edib. Onların vəzifələrinin, elmi etikaya riayət etmək, plagiata yol verməmək, yaradıcı, ləyaqətli, məsuliyyətli, müstəqil və təşəbbüskar olmağını vurğulayıb. Elmi dərəcələr və elmi adların, ömürlük verildiyini, elmi etikanın və müdafiə prosedurunun pozulması və elmi plagiat aşkar edildiyi hallarda məhrumetmə həyata keçirildiyini qeyd edib.
Sonda tədbir iştirakçıları həm bu mövzu üzrə, həm də ümumiyyətlə Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Qanununda olan maddələr üzrə çıxış edib öz fikirlərini bildiriblər.

В Институте Биофизики состоялось мероприятие, посвященное Дню прав человека
18 июня в Институте Биофизики профсоюзный комитет организовал мероприятие, посвященное Дню прав человека в Азербайджанской Республике.
Открыл мероприятие вступительной речью председатель профсоюзного комитета Института Биофизики доцент Расим Асланов. Он отметил, что принятие первой стратегической программы "Государственная программа по защите прав человека", утвержденной 18 июня 1998 года Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, имеет большое значение в области защиты прав человека. С подписанием указа Президента Ильхама Алиева от 18 июня 2007 года, день принятия этой Государственной программы, а именно 18 июня, начал отмечаться в Азербайджане как День прав человека. В соответствии с традицией, Уполномоченный по правам человека Азербайджанской Республики объявил период с 18 мая по 18 июня "Месяцем прав человека". Мы организовали это мероприятие в преддверии 18 июня — Дня прав человека в Азербайджанской Республике.
Затем, Р.Асланов обратился к статьям, связанным с "нарушением авторских прав — научным плагиатом" в Законе Азербайджанской Республики о науке, проанализировав некоторые из этих статей. Он отметил, что защита прав интеллектуальной собственности в Азербайджанской Республике регулируется законами "О патентах", "Об авторских правах и смежных правах", "О защите прав интеллектуальной собственности и борьбе с пиратством" и данным Законом. Нарушения, такие как несоответствие результатов исследовательскому процессу, необоснованное изменение или искажение полученных результатов, использование чужого текста или научного продукта без разрешения или без письменного указания источника, повторное издание одного и того же текста под другим названием, изменение авторства, нарушение прав совместного авторства, нарушение авторских прав — научный плагиат, несанкционированное использование научного произведения (за исключением некоммерческих целей) относятся к нарушениям научной этики и связанных с научными результатами прав. Р.Асланов подчеркнул, что соблюдение научной этики обязательно, и нарушение прав интеллектуальной собственности влечет за собой уголовную, административную и гражданскую ответственность.
Затем доцент Расим Асланов обсудил права, обязанности и социальную защиту научных работников. Он подчеркнул, что их обязанности включают соблюдение научной этики, избегание плагиата, креативность, достоинство, ответственность, независимость и инициативность. Он отметил, что ученые степени и звания присваиваются пожизненно, но в случае нарушений научной этики и процедур, или выявления научного плагиата, осуществляется лишение.
В конце мероприятия участники высказались как по данной теме, так и по статьям Конституционного Закона Азербайджанской Республики об Уполномоченном по правам человека (омбудсмане).