07 oktyabr, 2024 7639 Baxış
AR ETN Biofizika İnstitutunda 2406.01 – Biofizika ixtisası üzrə Biomolekulların strukturu, dinamikası və funksiyası laboratoriyasının elmi işçisi, sabiq dissertant Arzu Hətəmşah qızı Aydəmirovanınİnsan qanının infraqırmızı və Raman spektrləri əsasında xərçəng xəstəliyinin diaqnostik sisteminin işlənməsi mövzusunda dissertasiya işinin müzakirəsi keçirilib.
Dissertasiya işinin müzakirəsi institutun icraçı direktoru, biologiya üzrə elmlər doktoru Kərim Qasımovun rəhbərliyi altında aparılıb. O, iddiaçı Arzu Aydəmirova barədə məlumat verib, onun tədqiqatlarının yüksək elmi dəyərə malik olduğunu, innovativ yanaşmalarla işlədiyini və dissertasiya mövzusunun müasir tibbdə böyük əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. Kərim Qasımovun sözlərinə görə, Aydəmirovanın işi xərçəngin diaqnostikası sahəsində yeni metodların inkişaf etdirilməsi və tətbiqi üçün vacib addımlar atmağa imkan yaradır.
Sonra tədbirdə sözügedən müəssisənin dissertantı Arzu Aydəmirova “İnsan qanının infraqırmızı və Raman spektrləri əsasında xərçəng xəstəliyinin diaqnostik sisteminin işlənməsi” mövzusunda dissertasiya işi ilə bağlı geniş təqdimatla çıxış edib. Qeyd edib ki, sağlam insanların və ağciyər karsinoması xəstələrinin  qan plazma nümunələrinin infraqırmızı spektrləri əsasında aparılan klassifikasiya MetaboAnalyst4.0 biomarkeri vasitəsilə müvəffəqiyyətlə həyata keçirilib. SVM, PLS-DA və RF kimi alqoritmləri əhatə edən süni intellektin köməkliyi ilə “sağlam” və “ağciyər karsinoması” qruplarını müvafiq olaraq 70-90%, 80-90%, 80-80%  dəqiqliklə müəyyən etmək mümkün olub. Tədqiqat işindən əldə olunan nəticələr onu sübut edir ki, qan plazma nümunələrinin FTIR spektrləri əsasında qurulan süni intellekt yüksək risk dərəcəsində olan fərdlərin identifikasiyası üçün geniş-miqyasda inkişaf etdirilə bilər. Belə skrininq metodu minimal invaziv, ucuz və sürətli hesab edilir.
Qan plazması nümunələrindən ayrılan lipid fraksiyası nümunələrinin infraqırmızı spektrlərindən paralel olaraq ikinci verilənlər bazası yaradılıb. Məlumdur ki, xərçəng xəstəliklərində hüceyrə-lipid kompozisiyası əhəmiyyətli dərəcədə dəyişilir və bu hal özünü plazma membranı lipidlərində göstərə bilər. Plazma lipidlərində lipid komponentinin miqdarının digər komponentlərə nizbətən çox zəif olmasını nəzərə alaraq ekstraksiya edilmiş lipid fraksiyalarının FTIR spektrlərindən əldə olunan nəticələr xəstəliyin təyinində klassifikasiyanın həyata keçirilməsi üçün komplementar dəyər verir, bununla da tədqiqat işinin dəqiqliyini artıra bilər.
Nano-quruluşlu müxtəlif metal səthlərini yaratmaqla onların səthində fibroin zülalından modeli kimi istifadə edərək müxtəlif spektroskopik metodlar vasitəsilə qan nümunələrinin tədqiqinə baxılıb. Məlum olub ki, həssaslığı artırmaq üçün bu üsullar müxtəlif mənşəli zülal təbəqələri üçün geniş şəkildə tətbiq olunma imkanları ilə yanaşı eyni zamanda müxtəlif xəstəliklərin diaqnostikası və müvafiq müalicə tədbirlərinin həyata keçirilməsində əhəmiyyətli faktor ola bilər.
Daha sonra Biofizika İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımov, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Azad Əbdürəhimov, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rasim Aslanov, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Taleh Yusifov, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sevinc Cəfərova dissertanta suallar verib sonra da təklif və rəylərini bildiriblər.
Sonda A.Aydəmirovanın dissertasiya işi 2406.01 – “Biofizika” ixtisası üzrə təşkilatlar arası seminarda geniş müzakirə çıxmaq üçün tövsiyə olunub.

В Институте Биофизики состоялось обсуждение диссертации докторанта
В Институте Биофизики AР МНО состоялось обсуждение диссертационной работы бывшего докторанта и научного сотрудника лаборатории структуры, динамики и функции биомолекул по специальности 2406.01 – Биофизика, Арзу Айдемировой, на тему «Разработка диагностической системы для раковых заболеваний на основе инфракрасных и рамановских спектров крови человека».
Обсуждение диссертации проходило под руководством исполнительного директора института, доктора биологических наук Керима Гасымова. Он рассказал об Арзу Айдемировой, отметил высокую научную ценность её исследований, подчеркнул, что она работает с инновационными подходами, и что тема её диссертации имеет большое значение для современной медицины. По словам Керима Гасымова, работа Айдемировой открывает возможности для важных шагов в развитии и применении новых методов диагностики рака.
Затем докторант Арзу Айдемирова выступила с подробной презентацией своей диссертации на тему «Разработка диагностической системы для раковых заболеваний на основе инфракрасных и рамановских спектров крови человека». Она отметила, что классификация образцов плазмы крови здоровых людей и пациентов с раком лёгких на основе инфракрасных спектров была успешно проведена с использованием биомаркера MetaboAnalyst 4.0. С помощью искусственного интеллекта, включающего такие алгоритмы, как SVM, PLS-DA и RF, удалось определить группы «здоровых» и «больных раком лёгких» с точностью 70-90%, 80-90% и 80-80% соответственно. Полученные результаты доказали, что системы искусственного интеллекта, построенные на основе FTIR-спектров образцов плазмы крови, могут быть широко развиты для идентификации людей с высоким риском. Этот метод скрининга является минимально инвазивным, недорогим и быстрым.
Параллельно была создана вторая база данных на основе инфракрасных спектров липидных фракций, выделенных из образцов плазмы крови. Известно, что при раковых заболеваниях клеточный липидный состав существенно изменяется, что может проявляться в липидах плазматической мембраны. Учитывая низкое содержание липидного компонента по сравнению с другими компонентами в липидах плазмы, результаты, полученные на основе FTIR-спектров экстрагированных липидных фракций, дают дополнительную ценность для классификации заболеваний, тем самым увеличивая точность исследования.
Создавая различные наноструктурированные металлические поверхности и используя фиброин белка в качестве модели на их поверхности, исследование изучило образцы крови с помощью различных спектроскопических методов. Было установлено, что для повышения чувствительности эти методы могут быть широко применимы к белковым слоям различного происхождения, а также могут быть важным фактором в диагностике различных заболеваний и проведении соответствующих лечебных мероприятий.
Затем вопросы кандидату задали генеральный директор Института Биофизики, член-корреспондент НАНА Октай Гасымов, кандидат медицинских наук Азад Абдурхимов, кандидат физико-математических наук, доцент Расим Асланов, кандидат биологических наук, доцент Талех Юсифов, кандидат биологических наук, доцент Севиндж Джафарова. Они также высказали свои предложения и отзывы.
В заключение диссертация А. Айдемировой была рекомендована для дальнейшего обсуждения на межведомственном семинаре по специальности 2406.01 – «Биофизика».