01 dekabr, 2022 5128 Baxış
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Biofizika İnstitutunda Təhsil şöbəsinin və Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) təşkilatçılığı ilə distant elmi seminar keçirilib.
Zoom platforması üzərindən təşkil olunan seminarı giriş sözü ilə açan institutun Təhsil və beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri, a.ü.f.d., dosent Həmayil Adıgözəlzadə magistrantların elmi seminarlarının keçirilməsinin önəmini vurğulayıb.
Sonra institutun II kurs magistrantı Aytac Orucova “Virus xəstəliklərində ferritin səviyyəsinin oksidləşdirici proseslərlə əlaqəsi” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Gənc alim məruzəsində virus xəstəliklərində iltihab markerləri, dəmirin orqanizimdə rolu, dəmir daşıyan zülallar, oksidləşmə proseslərinin mexanizmi və ferritinin oksidləşmə ilə əlaqəsi barədə ətraflı məlumat verib, daha sonra isə mövzu ilə bağlı sualları cavablandırıb.

В Институте биофизики состоялся научный семинар
В Институте биофизики Министерства науки и образования Азербайджанской Республики при организации отдела образования и Совета молодых ученых и специалистов (СМУС) был проведен дистанционный научный семинар.
Семинар, организованный на платформе Zoom, открыл заведующий отделом образования и международных связей института, доктор философии, доцент Хамайил Адъгёзелзаде, который подчеркнул важность проведения научных семинаров для магистрантов.
Затем магистрант II курса института Айтач Орджова представила доклад на тему «Связь уровня ферритина с окислительными процессами при вирусных заболеваниях». Молодой ученый подробно рассказала о воспалительных маркерах при вирусных заболеваниях, роли железа в организме, железосодержащих белках, механизме окислительных процессов и связи ферритина с окислением, после чего ответила на вопросы по теме.