Biofizika İnstitutunun 2022-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti FRTEB-in elmi nailiyyətlər sərgisində nümayiş olunub
20 yanvar, 2023 4322 Baxış
Yanvarın 18-də AMEA-nın Rəyasət Heyətinin Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) 2022-ci il üçün illik hesabatının müzakirəsinə həsr olunmuş səyyar iclası keçirilib.
İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda keçirilən tədbirdə öncə FRTEB üzrə elmi müəssisələrin nailiyyətlərinə həsr olunmuş sərgiyə baxış keçirilib. Sərgidə Biofizika İnstitutunun da 2022-ci ildəki elmi nailiyyətləri nümayiş olunub.
Belə ki, 2022-ci ildə Biofizika İnstitutunda elmi-tədqiqat işləri “Bioloji sistemlərin fiziki-kimyəvi əsasları” istiqamətində 1 problem, 2 mövzu, 5 iş üzrə aparılıb. İnstitutda yerinə yetirilmiş elmi-tədqiqat işləri üzrə 6 mühüm elmi nəticə əldə olunub.
İnstitutda çalışan 61 işçidən 24-ü elmi işçi, 4-ü elmlər doktoru, o cümlədən 2-si AMEA-nın müxbir üzvü və 6-sı fəlsəfə doktorudur. İnstitutun elmlər doktoru hazırlığı üzrə 3 doktorantı, fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə 4 dissertantı və 9 magistrantı var.
Hesabat ilində institut alimlərinin 8-i xaricdə olmaqla, 13 məqaləsi, 10-u xaricdə olmaqla, 19 tezisi, 2 elmi populyar nəşri dərc olunub. Məqalələrin 5-i yüksək impakt farktorlu “Web of Science” və “Scopus” bazalarında indeksləşən beynəlxalq jurnallarda dərc edilib. Çapdan çıxan elmi əsərlərə il ərzində 281 istinad verilib.
2022-ci ildə Türkiyə Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurası (TÜBİTAK), Milli Onkologiya Mərkəzi və Bakı Dövlət Universitetindən olan alimlərlə aparılan birgə tədqiqatlar nəticəsində Molekulyar dokinq metodunu tətbiq etməklə EQRPR pentapetidinin anti-xərçəng təsirinin mexanizmi verilib. Göstərilib ki, bu peptid eyni zamanda xərçəngin inkişafını təmin edən iki müxtəlif zülalı bloklaya bilər. Tədqiqat zamanı, həmçinin EQRPR peptidinin yüksək farmakoloji xüsusiyyətləri qiymətləndirilib. Layihə üzrə alınan mühüm nəticələr 5.235 impakt faktoruna malik Q1 kvartil kateqoriyalı “Biomolecular Structure and Dynamics” jurnalında dərc edilib.
Bundan başqa, Fransanın Monpelye Universitetinin mütəxəssisləri ilə də müştərək tədqiqatlar aparılıb. Əldə olunan nəticələr göstərib ki, kanonik zülallarla müqayisədə, izoformalarda siqnal peptidlərinə, transmembran nahiyyələrinə və tandem təkrarlara daha az rast gəlinir ki, bu da onların funksiyasını və ya hüceyrə lokalizasiyasını dəyişdirə bilir. Həmçinin araşdırmalar nəticəsində müəyyən olub ki, izoformalarla müqayisədə, kanonik zülallar daha tez deqradasiyaya  meyllidirlər. Birgə tədqiqatların nəticələri impakt faktoru 6.064 olan Q2 kateqoriyalı “Biomolecules” jurnalında çap olunub.
Hesabat ilində Biofizika İnstitutunun təşkilatçılığı ilə 3 beynəlxalq elmi seminar keçirilib. Türkiyə, Fransa və İtaliyadan dəvət olunan mütəxəssislərin məruzələri dinlənilib. İnstitutda 2 beynəlxalq-müştərək və 1 yerli qrant layihəsi üzrə elmi tədqiqat işləri davam etdirilib, 1 yerli layihə isə başa çatıb. Bundan əlavə, müəssisədə ixtisaslı kadrların hazırlanması, məktəblilər arasında elmin təbliği və istedadlı gənclərin elmə cəlb olunması istiqamətində müvafiq işlər aparılıb.

На выставке научных достижений в рамках работы Физико-математической и Технической науки, организованной ФРТЭБ, были представлены научные и научно-организационные достижения Института биофизики за 2022 год
20 января, 2023 4787 Просмотров
18 января состоялось выездное заседание, посвященное обсуждению годового отчета за 2022 год в рамках Отделения физико-математических и технических наук НАНА (ФРТЭБ).
В мероприятии, которое прошло в Институте информационных технологий, была организована выставка достижений научных учреждений ФРТЭБ. На выставке были представлены научные достижения Института биофизики за 2022 год.
В 2022 году в Институте биофизики было проведено научно-исследовательских работы в направлении «Физико-химические основы биологических систем», включая 1 проблему, 2 темы и 5 проектов. В рамках проведенных научных исследований было получено 6 важных научных результатов.
Из 61 сотрудника института 24 являются научными работниками, из которых 4 — доктора наук, включая 2 члена-корреспондента НАНА и 6 кандидатов наук. В институте обучаются 3 аспиранта по докторской программе и 4 аспиранта по кандидатской программе, а также 9 магистрантов.
В отчётном году было опубликовано 13 статей, из которых 8 опубликовано за рубежом, 19 тезисов, из которых 10 опубликовано за рубежом, и 2 научно-популярных публикации. 5 статей были опубликованы в международных журналах с высоким импакт-фактором, индексируемых в базах «Web of Science» и «Scopus». На научные работы института было сделано 281 цитирование.
В 2022 году в рамках совместных исследований с учеными из Турции, Национального онкологического центра и Бакинского государственного университета с использованием молекулярного докинга был представлен механизм антиракового действия пентапептида EQRPR. Было показано, что этот пептид способен блокировать два разных белка, способствующих развитию рака. Также была оценена высокая фармакологическая активность пептида. Результаты исследования были опубликованы в журнале «Biomolecular Structure and Dynamics» с импакт-фактором 5.235.
Кроме того, в рамках совместных исследований с учеными Университета Монпелье (Франция) были получены результаты, показывающие, что в изоформах наблюдается меньше сигнальных пептидов, трансмембранных областей и тандемных повторов по сравнению с каноническими белками, что может изменять их функцию или клеточную локализацию. Также было установлено, что канонические белки более склонны к деградации по сравнению с изоформами. Результаты совместных исследований были опубликованы в журнале «Biomolecules» с импакт-фактором 6.064.
В отчетном году Институт биофизики организовал 3 международных научных семинара, на которых выступили специалисты из Турции, Франции и Италии. В институте продолжались научные исследования по 2 международным совместным и 1 национальному грантовым проектам, а также завершился 1 национальный проект. Кроме того, в институте проводились работы по подготовке квалифицированных кадров, популяризации науки среди школьников и вовлечению талантливой молодежи в научную деятельность.